סקסולוגית קלינית, מטפלת מינית וזוגית מוסמכת.

גאולה פלדמן | סקסולוגית, מטפלת מינית ומטפלת זוגית מוסמכת
על הסדרה "חינוך מיני" בנטפליקס

חינוך מיני

הסדרה "חינוך מיני" בנטפליקס העלתה למודעות את קיומן של בעיות בתפקוד המיני בקרב בני נוער , הסדרה העוסקת ביחסים המורכבים של סקסולוגית ומטפלת מינית עם הבן שלה משוחקת היטב  קראתי כל מיני ביקורות על הסדרה " חינוך מיני " בנטפליקס חלקן טובות וחלקן  פחות , אבל בכולן יש הסכמה על דבר אחד, לראשונה ,המדיה מראה לנו שכמעט לכולם יש  לבטים , שאלות וקשיים הקשורים למיניות אינטימיות ותפקוד מיני.

מאחר והסדרה הנקראת "חינוך מיני" מציגה דווקא סקסולוגית העסקת בטיפול מיני ובהמשך את הבן שלה המעניק ייעוץ מיני וטיפול מיני לחבריו בבית הספר , מצאתי לנכון לכתוב כמה מילים  על הקשר בין חינוך מיני ובין טיפול או ייעוץ מיני ועל ההבדלים ביניהם.

מהו חינוך מיני?

חינוך מיני הוא ענף בתוך התחום הרחב של העיסוק המקצועי בתחום המיניות .חינוך מיני אמור להעביר אינפורמציה מהימנה על מיניות כגון ידע על מערכות הגוף הפיזיולוגיות הקשורות למיניות, הקשר בין מין להריון, מניעת הריון ועוד. חינוך מיני טוב נותן כלים להתמודדות נכונה ובריאה עם מיניות.

למי מיועד חינוך מיני?

נהוג לחשוב  שרק בני נוער זקוקים לחינוך מיני אך אין זה נכון. גם מבוגרים הפונים לטיפול מיני או ייעוץ מיני זקוקים לעיתים לאינפורמציה מאוד בסיסית הקשורה למיניות. לדוגמא אינפורמציה הקשורה לתהליכים הפיזיולוגים המפעילים את מערכת המין. ידע על הדרך להנות מסקס \ הנאה מינית ועל מה שמפריע להנות מסקס כמו גם מודעות  לחלקים הרגשיים המשפיעים על מיניות ,כל אלו הינם בבחינת  ידע נכון ומהימן שלא נגיש לכולם  ואינפורמציה חשובה  זו לעיתים פותרת לאנשים מבוגרים קשיים בתפקוד המיני ש"סחבו" זמן רב.

אז מה ההבדל בין חינוך מיני לטיפול מיני? למי מיועד חינוך מיני ומי מוסמך לתת חינוך מיני?

בין חינוך מיני לטיפול מיני.

חינוך מיני מתחיל עוד ממש בילדות , ברגע שאנו נהיים מודעים לגוף, לתחושות לקיומם של אברי מין חשוב שהסביבה תעביר מסרים נכונים ובריאים לגבי הגוף ותחושותיו ולגבי המיניות בכלל

חינוך מיני בשנות החיים המוקדמות הוא קריטי וילווה אותנו עוד שנים ארוכות ואת היחס שנפתח אל הגוף ואל המיניות שלנו, האם נאהב או שנשנא את גופנו האם נכבד את המיניות או שמא נתבייש בה, חינוך מיני לקוי עשוי להשפיע על התפתחות קשיים בתפקוד המיני כמו אין-אונות – אימפוטנציה, הפרעות בזקפה ,שפיכה מוקדמת  או שפיכה מעוכבת, קושי בהגעה לאורגזמה כאבים ביחסי מין, חוסר תשוקה מינית ועוד בקשיים אלו ניתן לטפל באמצעות טיפול מיני אולם ניתן גם למנוע אותם באמצעות חינוך מיני נכון ומותאם.

מי מוסמך לתת חינוך מיני?

בארץ פועלת אגודת דלת פתוחה המכשירה מחנכים למיניות אשר מעבירים סדנאות בבתי ספר . אני יכולה לומר בוודאות כי החינוך המיני בארץ לוקה בחסר. 2-3 פגישות לנערים ונערות בגל ההתבגרות אינם נותנים את המענה הראוי לו זקוקים בני הנוער המתוודעים אל מיניותם.

לצערי מרבית בני הנוער רוכשים את החינוך המיני שלהם דווקא בערוץ הפורנו המציג תמונה מעוותת ולא ריאלית של מיניות הכוללת דימויים מעוותים ודמויות לא מציאותיות. חינוך מיני לקוי שמוביל ללא מעט קשיים בתפקוד המיני בהמשך החיים. על כך במאמר  "פורנו זה רע או טוב לסקס".

זקוקים לעזרה
שליחה בווטסאפ
דילוג לתוכן