סקסולוגית קלינית, מטפלת מינית וזוגית מוסמכת.

גאולה פלדמן | סקסולוגית, מטפלת מינית ומטפלת זוגית מוסמכת

חששות נפוצים מטיפול מיני

הפניה לטיפול מיני מלווה בחששות , שאלות מחשבות והיסוסים, לפעמים לוקח שנים עד שמחליטים להרים את הטלפון ולקבוע עימי פגישה .זה טבעי ומובן, אבל כשמסתיים הטיפול אני שומעת בעיקר את המשפט " חבל שסחבנו שנים את הבעיה וחבל שלא פנינו קודם".."
ריכזתי עבורכם את כל השאלות שעשויות לעניין אתכם בשלב המחשבה על פניה לטיפול מיני-סקסולוגי, ואם עדיין נותרתם עם שאלה פתוחה אל תהססו להרים טלפון .

חששות נפוצים מטיפול מיני

איזו פדיחה לחשוף את חיי המין שלי בפני אדם זר

חשיפת ההיסטוריה המינית, העמדות ביחס למין ואפילו המשאלות והפנטזיות הכמוסות היא רלוונטית לטיפול מיני אבל איננה חובה . תחושת הבושה והמבוכה היא טבעית ומתפוגגת לרוב עם הזמן ועל כן ,חשיפה ושיתוף ייעשו  רק בקצב שנוח ומתאים למטופל/ת ועם כבוד רב למה שהמטופל בוחר לא לשתף. לתחושת בטחון ונינוחות יש חשיבות עליונה לטיפול בנושא כל כך פרטי ואינטימי .

איך אדע שמה שאני מספר למטפלת המינית נשאר חסוי?

כסקסולוגית מוסמכת אני עובדת תחת קוד אתיקה המקפיד על שמירה הסודיות הרפואית. המידע שעובר אלי בטיפול נשמר חסוי בקפדנות.  כמו גם פרטיהם של הפונים אלי לטיפול.
להגיע לבד לטיפול המיני  או ביחד עם בן/בת הזוג?
כשמדובר בבעיה שממנה סובלים שני בני הזוג מומלץ להגיע יחד, אולם אם מסיבה כלשהיא בן או בת הזוג מסרבים להגיע או חשים שלא בנוח אפשרי להגיע לבד, כבר באבחון ראשוני  אוכל להעריך האם  תהיה יעילות לטיפול מיני משולב בטיפול זוגי או האם טיפול מיני בנוכחות אחד מבני הזוג אפשרי.

ומה אם אין לי בן או בת זוג?

זו בהחלט לא סיבה לוותר על חיי מין או על טיפול מיני אם קיימת בעיה ידועה בחיי המין. ניתן להתאים את הטיפול גם למי שאין לו פרטנר במהלך הטיפול ולעיתים זו כל המטרה- להצליח להגיע לקשר זוגי ומיני. וניתן גם להיעזר בטיפול מיני  עם בן או בת זוג חלופי/ת -טיפול סרוגייט.

על טיפול סרוגייט קרא כאן >>>

האם אצטרך לספר על פרטנרים קודמים בנוכחות בן או בת הזוג?

גם בני זוג מאוד פתוחים וקרובים עלולים להיתקל בקושי לחשוף  או לשמוע פרטים הנוגעים לעבר המיני של בן או בת הזוג  וזה מובן וטבעי. ולכן טיפול מיני המשלב טיפול זוגי יכלול גם מפגשים פרטניים  עם כל אחד מבני הזוג על מנת לאפשר לכל אחד מבני הזוג מרחב אישי לעבד את מה שנוח יותר ומתאים יותר באופן פרטני.

הסקסולוגית תיתן לנו הוראה לעשות סקס והרי זה בדיוק מה שאני לא רוצה

המחשבה הזו עולה מדי פעם בקרב הפונים או הפונות אלי, היא מובנת הרי המטרה היא בסופו של דבר לחזור לחיי מין תקינים, אבל סקס לא עובד על פי "הוראות" , נעבוד על הבנת המעצורים והבסיס לקשיים, נעבוד על זיהוי הרצון האמיתי ש כל אחד ואחת ואני מאמינה שבתנאים הנכונים הרצון לסקס יגיע מתי שיתחשק.

אצטרך לחשוף שאני לא יודע כלום על מין

חוסר ניסיון מיני הוא אחת הסיבות הנפוצות לפניה אלי, לעיתים הפחד מחשיפת העובדה שאין לי ניסיון מיני ובעיקר בגיל מבוגר מונעת מגברים ונשים יצירת קשרים זוגיים וחשש מפני כישלון מיני, מדובר במעגל קסמים שלילי שכן החשש  מגילוי חוסר הניסיון המיני וההימנעות מיצירת קשרים משמרים את המצב ויוצרים תקיעות שעלולה להימשך שנים וחבל.
בטיפול נעבוד בדיוק על איך לצאת מהפלונטר הזה.

אני חושש  שבכל הנוגע למין אני בעצם לא נורמל/ית…

בושה, מבוכה ופחד אלו הם הרגשות הנפוצים המלווים את הפניה לטיפול מיני אבל אם נחשוב על זה שוב,  אלו הם הרגשות המלווים את המיניות בכלל ואלו המטענים הרגשיים שמפריעים לנו להיות משוחררים ולממש את ההנאה המינית שלנו.
הטיפול המיני מהווה סביבה מכילה ולא שיפוטית גם  למה שנתפס  כלא מוסרי או לא נורמלי אני מכבדת מה  את הדרך המיוחדת של כל איש ואישה להתגרות ולחוות הנאה מינית, כל פעם מחדש אני מתפעלת מהדרך היצירתית של  הנפש לחוות מיניות במובן הרחב של המילה וכל עוד מדובר על משהו שנעשה בין אנשים מבוגרים ובהסכמה , כל עוד לא מדובר על משהו שנעשה בכפיה בכוח או במניפולציה או תוך שימוש ביחסי כוח וסמכות  כנראה שהכל בסדר ונורמלי.
בהרבה מקרים מהות הטיפול עוסקת בבניית לגיטימציה פנימית של האדם לחוות את מיניותו ולהרגיש טוב עם מה שהוא אוהב ונהנה ממנו כמו גם להרגיש טוב עם מה שלא מתאים לו ולכבד את הגבולות של עצמו גם אם זה לא מתאים לבן הזוג או לא תואם את מה ש"מקובל".

הבעיה שלי נמשכת המון זמן ניסיתי כבר לפתור לא נראה לי שטיפול מיני יעזור

אני עוסקת בטיפול כבר מעל 18 שנים טיפלתי במאות זוגות , פגשתי אנשים בגיל מבוגר יחסית שלא קיימו מעולם יחסי מין  מעולם ,ופגשתי זוגות שנמנעו ממין במשך שנה שנתיים ואפילו עשר שנים עם השנים נוכחתי לדעת  לרוב המקרים גם אם לא כולם, ניתנים לטיפול .
לי תמיד יש תקווה  המבוססת על ניסיון רב שנים שלימד אותי שבשלות לשינוי,  נכונות לשיתוף פעולה ורצון אמיתי לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות במטרה להנות מחיי המין  הם הגורמים המשפיעים ביותר על הסיכוי לפתרון ושינוי גם כשהמטופל עצמו מרגיש שהוא  "מקרה אבוד".

האם הטיפול כולל מגע?

לא מעט אנשים שואלים אותי  על מגע, על עירום, והאם יצטרכו להתפשט ולגעת אחד בשני
חשוב להדגיש שעל פי קוד האתיקה של האגודה לטיפול מיני- המסמיכה אנשי מקצוע לטיפול מיני סקסולוגי, אסור למטפל/ת לגעת במטופלים .בקליניקה שלי וכך אמור להיות בכל קליניקה של סקסולוגים, אין שום בדיקות, אין עירום, וודאי שאין מגע מיני מסוג כלשהוא.
רק מטפל מיני שהוא גם רופא רשאי לבצע בדיקה פיזית.

האם אני נורמלי? האם אני היחידה עם בעיות?

אתם לא היחידים שיש להם בעיות בסקס. המדיה מציירת את חיי הסקס כמשהו קליל וזורם וגורמת לזה להיראות כאילו כולם חוץ ממך, עושים המון סקס כל הזמן..
לכולם יש בעיות שקשורות למיניות באיזשהו שלב בחיים.

ומה יקרה אם אחוש משיכה למטפל/ת המיני/ת?

כמו בכל טיפול  פסיכולוגי או רפואי יחסי מטופל- מטפל עלולים להפגיש עם  מגוון רגשות לעיתים חרדה, כעס, ולעיתים כאלו הנדמים כמו משיכה או התאהבות ולעיתים לא . בטיפול מיני נושא המיניות במרכז וזה עשוי להפגיש עם רגשות ותחושות ארוטיות גם כלפי המטפל.  מדובר בתופעה הנקראת "העברה" בז'רגון הפסיכולוגי ונכתב עליה רבות. זה טבעי ונורמלי ניתן לדבר על כך בטיפול ולעיתים הרגשות הללו מסייעים להבין את הקושי בגינו הגיע/ה המטופל/ת ומה הדרך לטפל בו.
מטפל מקצועי איננו "נבהל" מרגשות שונים ומטרת המרחב הטיפולי היא להכיל את כל קשת הרגשות הצפים בטיפול . בשום מקרה אסור למטפל לקיים עם מטופליו קשר אינטימי /רומנטי או מיני עם מטופליו. זוהי עברה חמורה על חוקי האתיקה ועל החוק ומעשה שאינו מוסרי שעושי לפגוע במטופלים גם אם נראה שזו המשאלה שלו.

זקוקים לעזרה
שליחה בווטסאפ
דילוג לתוכן