סקסולוגית קלינית, מטפלת מינית וזוגית מוסמכת.

גאולה פלדמן | סקסולוגית, מטפלת מינית ומטפלת זוגית מוסמכת

טיפול מיני לגברים - התמכרות לפורנו

הוא סופר את הדקות  עד שהיא תצא מהבית , מתנהג כרגיל ומסתיר את ההתרגשות  שאוחזת בו  אל מול המחשבה  שעוד כמה דקות  הוא יישאר לבדו,  כשיהיה בטוח  שהיא כבר  נסעה, ירוץ אל מסך המחשב, שם יתחיל בדפדוף שיאיץ לו את הדופק, דפדוף בין שדיים,  פטמות זקורות,  שפתי ערווה  צרות ,פעורות ומזמינות , אחר כך ימשיך לסרטים , כשהעונג מגיע לשיאו, הוא חווה אורגזמה  מעורבת בתחושת בחילה.  את מה שיוצא ממנו הוא דואג לכוון אל נייר הטישו שהכין מראש, מכבה את המסך, סוגר את מכנסיו, משליך את נייר הטישו הספוג לאסלה, ולוגם מים, מנסה לבלוע פנימה את  המועקה  שאוחזת בו  ולהשקיט את הקולות  המנקרים במוחו "  זו הפעם השלישית היום , אתה מכור" .

בעולם האינטרנט   והסמארטפון  הפורנו נגיש במיוחד ומה שבעבר ניתן היה מוחבא במגרה הסודית של ההורים , נמצא בכף היד,  שווק הפורנו האגרסיבי  מזמין את  משתמשי הרשת להיכנס ולצפות גם אם חיפשו  בכלל משהו אחר. קשה להעריך את היקף תופעת המכורים לפורנו, אולם הנתונים ברשת מראים ש30% מנפח הגלישה ברשת הוא באתרי פורנו  וזה המון!.  לא כל שיטוט באתרי פורנו באינטרנט הוא בעייתי וגם צריכת פורנו על בסיס קבוע אין בה כדי להעיד על התמכרות לפורנו אבל אם קשה לך לשלוט בדחף לצפות בפורנו, אם מפעם לפעם אתה חש צורך בגירוי חזק יותר, אם אתה מבלה שעות מול הפורנו ולא שם לב שהזמן עובר ואם הפורנו בא על חשבון חיים אינטימיים עם בן/בת זוג , כנראה שאתה מכור.

 הצלחה בתהליך הגמילה מצריך בראש ובראשונה  הכרה בהתמכרות ובחומרת נזקיה, לקיחת אחריות אישית  והבנה  שנדרשת עזרה מקצועית.

הטיפול בהתמכרות בפורנו מתחיל בהבנת הגורמים , לעיתים זו בדידות לעיתים שיעמום, או העדר ריגוש בחיים ולעיתים זו חרדה מפני יחסי המלווה בקושי  בתפקוד המיני המובילים לכך שהיצר המיני מנותב כולו אל עולם הפורנו. התמכרות לפורנו עשויה לגרום לאנשים להישאב אל תוך מעגל קסמים שאינו מאפשר להם יצירת קשרים אמיתיים בחיים מה שמוביל אותם שוב ושוב בחזרה אל הפורנו.

זיהוי מעגל ההתמכרות

חשוב לזהות את המעגל ההתמכרותי, מהו התהליך  הרגשי והמחשבתי שבסופו המכור "רץ" לצרוך שוב פורנו ועקב כך מוצף רגשות שליליים הגורמים לו לצרוך שוב וחוזר חלילה.
מציאת אלטרנטיבה לפורנו.

 כיצד יראו החיים בלי פורנו ומה יבוא במקומו, זהו אחד הנושאים המרכזיים בטיפול ובין היתר אנו עוסקים בפיתוח תחומי חיים אשר נזנחו זה מכבר

טיפול  זוגי

לעיתים ההתערבות דורשת שיתוף בני הזוג וטיפול בבעיות זוגיות אשר היו תוצאה של ההתמכרות או שהובילו אליה,

לסיכום,
התמכרות לעולם הפורנו ולנגזרותיו עשויה לגרום סבל רב למכור ולסובבים איתו, עשויה לסכן את שלום חיי המשפחה , את עבודתו ולגרום לבזבוז של משאבים יקרים כמו זמן  וכסף, חויית חוסר השליטה בדחף לצפות ולאונן עשויה לגרום לפגיעה בערכו העצמי של המכור ובכך להחליש עוד יותר את כוחותיו ויכולתו לשלוט בדחף. הטיפול בהתמכרות מתמקד בשבירת ההתניות בין גירוי מסויים (עצב, בדידות, שעמום) ובין צריכת פורנו, הקניית תחושת שליטה ומציאת דפוסי התנהגות אלטרנטיביים ואפקטיביים יותר.  מטרת טיפול היא בשלב ראשון לאפשר  למטופל סביבה טיפולית מכילה ובטוחה על מנת שהמטופל יוכל לחוש בנוח לשתף מבלי לחוש נשפט או ננזף באשר לתכני הפורנו שאותם הוא צורך. בתנאים אלו תתאפשר הפחתת האשמה הבושה והפתיחות הנדרשת על מנת להכיר בקיומה של ההתמכרות , להבין את משמעותה ומה הוא מפיק ממנה במטרה למצוא דרך רצויה יותר לסיפוק הצורך הזה.

זקוקים לעזרה
שליחה בווטסאפ
דילוג לתוכן